!هشدار!با توجه به سو استفاده از نام شرکت صنعت کشاورز مزرعه نسل آفتاب،این شرکت فقط در قبال خرید های شما در این سایت مسئولیت دارد و در ضمن جهت صحت خرید فقط با شماره 09120141865 در ارتباط باشید!

قرقاول

Sunday، ۳ Aazar ۱۳۹۸

قرقاول یکی از گونه های زیبا و منحصر به فردی در بین پرندگان زینتی بزرگ چثه می باشد که از قرقاول تنوع نژادی و رنگی زیادی برخوردار

هست که بیش از 100 گونه قرقاول وجود دارد.

قرقاول چند سالی هست که زینتبخش باغ های تفریحی، مراکز نگهداری پرندگان زینتی ، باغ پرندگان و حیاط منازل شده هست و به مدد اینترنت و شبکه های اجتماعی افراد زیادی از نقاط مختلف کشور با قرقاول آشنا و اقدام به خرید می کنند،که از طریق اتوبوس و باربری ها به شهرهای دیگر انتقال داده می شود.
از نژادهای قرقاول که در ایران پرورش داده می شود و مورد علاقمندان قرقاول زینتی هست، می توان به نژادهای از جمله :
قرقاول بلژیکی یا طلایی
قرقاول لیمویی
قرقاول لیدی
قرقاول ریورز
قرقاول سیلور
و چند نژاد وارداتی و کمیاب مانند:
قرقاول کالیج
قرقاول سوین هو
قرقاول الیوت
قرقاول سیامی
و غیره..
دیگر نژادهای که در ایران پرورش داده می شود و بازار خوبی دارد ،نژادهای گوشتی و معمولی هست مانند:
قرقاول آمریکایی
قرقاول هلندی
پاکستانی یا سبز

مزایا پرورش و نگهداری قرقاول

یکی از مزایا پرورش و نگهداری قرقاول نسبت به ماکیان دیگر از جمله مرغ و خروس های زینتی در جیره بندی دان هست،،یعنی قرقاول فقط به اندازه نیاز روزانه دان مصرف می کند ،چون سیستم چینه دان قرقاول مثل مرغ و اردک توانایی انباشت غذا را نداردو قرقاول بیش از نیاز روزانه به هیچ عنوان نمی تواند غذا مصرف کند،هرقرقاول گوشتی مانند،آمریکایی،هلندی و پاکستانی در طول روز به طور میانگین 50 گرم غذا مصرف می کند،و نژادهای تزیینی به مراتب کمتر مصرف می کنند،به طور مثال اگر یک پرورش دهنده 100 عدد قرقاول داشته باشد،و در دانخوری ها 50 کیلو دان بگذارد،قرقاول ها تا 10 روز از این غذا استفاده می کنند،و تا این مدت، نیازی به سرکشی و حضور دائمی و رفتن به داخل قفسها محل پرورش نیست و این ویژگی مثبت پرورش قرقاول هست،که به پرورش دهنده این امکان را می دهد که شغل دیگری داشته باشد…
در ایران و جنگلهای شمالی هم گونه زیبای از قرقاول وجود دارد که بنام قرقاول خزری یا ایرانی گفته می شود،که شباهت با قرقاول آمریکایی قرمز دارد،که فقط فرقش،نداشتن طوق سفید دور گردن هست و رنگ پرها هم زیباتر و براق هست.

فواید گوشت قرقاول (گوشتی)و خواص درمانی:

گوشت قرقاول بسیار لطیف ،نرم و سریع الهضم است و منبع فسفر،مس،روی،آهن،و سرشار از ویتامینهایB12, B1 میباشد و وجود این عناصر معدنی و کمیاب برای بیماری چون آسم ،تشنج، فشار خون و سنگ کلیه بهترین دارو هست..
از آنجا که ایران از آب و هوای متنوعی برخوردار هست و قرقاول به هر نوع آب و هوا سازگاری دارد،می توان در همه جای ایران نگهداری و پرورش داد،
حداقل دما 12- درجه زیر صفر و حداکثر دما نهایت 50درجه بالای صفر برای قرقاول بالغ قابل تحمل هست.
جیره غذای قرقاول باید بالای حاوی 20 درصد پروتیئن و برای جوجه حاوی 24 درصد پروتئین باشد،جیره غذای قرقاول باید حتمأ حاوی کوکسیدواستات باشد.
قیمت قرقاول نسبت به نوع نژاد از 150 هزار تومان تا 2میلیون هست.
قفس مورد نیاز برای نگهداری یک جفت قرقاول 1/5 در 2متر با ارتفاع 1/5 لازم هست،که به ازای 1نر دو ماده می توان نگهداری کرد.
غیر از دان که باید بالای 20 درصد پروتیئن باشد و به صورت پلیت و شبیه دان مرغی هست،از سبزیجات و مولتی ویتامین و ویتامینه می توان استفاد کرد.
فصل جفت گیری و تخم گذاری قرقاول در بهار هست ، نژادهای گوشتی بین 40 تا 80 تخم می گذارند،و نژادهای تزیینی بین 15 تا 30 عدد تخم می گذارند.
پرورش قرقاول در سالهای اخیر در بسیاری از کشورهای جهان به خاطر استفاده از گوشت، رهاسازی در شکارگاهها و بهره برداری به صورت شکار به یک شاخه مهم از پرورش پرندگان تبدیل شده است. با آن که پرورش این پرنده در عمل به دلیل ریزه کاریهایش مشکلاتی را در بردارد اما در مقیاس کوچکتر با توجه به قابلیت استفاده از محیط زیست و نادر بودن نوع وحشی آن ، یکی از سودآورترین پرندگان نسبت به دیگرا پرندگان همطراز از خود است.
قرقاول از جمله پرندگان بومی و نادر در ایران است که در مراتع و بوته‌زارها زندگی می‌کند. این پرنده در زبان محلی تورنگ یا تیرنگ نامیده می‌شود. قرقاول یکی از زیباترین پرندگان ایران است و به نوعی جز مجموعه تنوع زیستی ایران محسوب می‌شود که با تغذیه از دانه‌های گیاهی و حشرات می‌تواند در حفظ محصولات کشاورزی مفید باشد.